Na czym polega umowa B2B? Jak ją skonstruować?
Na rynku pracy oprócz umów, które podlegają regulacjom przepisów KP, spotkać można również wiele innych, podobnych rozwiązań. Mowa tu m.in. o umowie zlecenie, umowie o dzieło i B2B. W naszym artykule zajmiemy się specyfiką tej ostatniej.
Czym jest umowa B2B?
Umowa B2B to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Nie ma przy tym znaczenia ich status — stronami mogą być zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i spółki prawa handlowego lub cywilnego. Umowa ta znacząco różni się więc od umowy o pracę — nie ma tu pracownika i pracodawcy, a jedynie dwa równorzędne podmioty, z których jeden wykonuje konkretne usługi, a drugi jest ich nabywcą. Rodzi to różnorodne skutki. Nie wszystkie są korzystne dla stron. Przykładowo zamawiający może obawiać się o ochronę ważnych dla siebie danych oraz o potencjalną konkurencję ze strony wykonawcy. Osoby, zainteresowane tym zagadnieniem, odsyłamy do artykułu "Zakaz konkurencji w umowach B2B - Jak skutecznie chronić biznes i unikać konfliktów?", który szczegółowo je omawia. Z kolei wykonawca zleceń nie jest w praktyce chroniony przez instrumenty, przewidziane w Kodeksie Pracy. Pomimo tego umowy B2B z roku na rok zyskują coraz większą popularność.
Dlaczego firmy chcą zawierać umowy B2B?
Z punktu widzenia zamawiającego najważniejszym atutem umowy B2B jest prostota rozliczeń: nie ma w tym wypadku konieczności ewidencjonowania czasu pracy, prowadzenia spraw kadrowych, odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy czy wykonywania badań lekarskich zatrudnianych pracowników — jedynym w zasadzie obowiązkiem jest terminowe regulowanie należności z tytułu wystawianych faktur.
Należy jednak pamiętać, że umowa B2B nie może zastępować umowy o pracę. Z tego względu warto — w razie jakichkolwiek wątpliwości — skonsultować jej konstrukcję z prawnikiem. Ofertę doradztwa tego typu znajdziemy np. na stronie, którą prowadzi Bogna Szyczewska, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem. Korzystanie z takich usług jest zalecane przez wielu specjalistów, bowiem ustalenie istnienia stosunku pracy pomiędzy stronami, które zawarły kontrakt B2B, wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Dlaczego umowa B2B może być korzystna z punktu widzenia zleceniobiorcy?
Również dla zleceniobiorcy umowa B2B może być korzystniejsza niż umowa o pracę. Z jego punktu widzenia najważniejszymi zaletami tego rozwiązania są:
- Możliwość uzyskania wyższych dochodów. Fakt, że firma zlecająca może pozbyć się wielu uciążliwych dla siebie obowiązków, przekłada się zwykle na atrakcyjniejsze wynagrodzenie, oferowane w ramach kontraktów B2B.
- Korzyści podatkowe. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może — w odróżnieniu od pracownika — wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób opodatkowania. Ponadto, jeżeli zdecyduje się ona np. na prowadzenie KPiR, może uwzględnić w wyliczeniach zobowiązania podatkowego koszty prowadzenia działalności (obniża to jego kwotę).
- Elastyczność. Umowa B2B nie pozwala zleceniodawcy na kontrolowanie czasu pracy zleceniobiorcy. Ten ostatni ma więc zwykle pełną swobodę w wyborze dróg, które doprowadzą do osiągnięcia opisanych w kontrakcie rezultatów.
Ważną kwestią jest również możliwość zastosowania preferencyjnych stawek ZUS przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą (ma to oczywiście przełożenie na kwotę osiąganych przez zleceniobiorcę dochodów — jest ona znacząco wyższa).
Jak powinna być skonstruowana umowa B2B?
Umowa B2B, która ma spełnić swe zadania, powinna mieć odpowiednią konstrukcję. Warto zadbać, by zawierała ona:
- Dokładne dane stron. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy co najmniej jedna z nich jest osobą prawną (np. spółką).
- Oznaczenie przedmiotu umowy oraz miejsca i sposobu świadczenia usług. Trzeba przy tym pamiętać, że nie należy w niej umieszczać zapisów, nakładających na zleceniobiorcę obowiązek wykonywania działań w określonym miejscu i czasie (jest to cecha umowy o pracę). Zapisy kontraktu B2B mogą natomiast dotyczyć np. sposobu korzystania z maszyn i urządzeń zleceniodawcy.
- Regulacje, dotyczące przeniesienia praw autorskich (jeżeli w ramach świadczonych usług powstaną utwory, które mogą podlegać ochronie w ich ramach).
- Zakaz konkurencji w czasie obowiązywania umowy. Warto pamiętać, że możliwe jest rozszerzenie go na okres, następujący po zakończeniu kontraktu B2B (w takim wypadku zleceniodawca z zasady wypłaca zleceniobiorcy stosowną rekompensatę z tego tytułu).
Kontrakt B2B może też — a nawet powinien — opisywać formę i sposób zakończenia współpracy.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
System EDI a System ERP
-
Trendy w stylizacji włosów
-
Czy warto spędzić urlop w Małopolsce?
-
Zadbaj o bezpieczeństwo rzeczy osobistych
-
Nagrania sądowe i ich transkrypcje
Najnowsze wpisy:
-
System EDI a System ERP
-
Trendy w stylizacji włosów
-
Czy warto spędzić urlop w Małopolsce?
-
Zadbaj o bezpieczeństwo rzeczy osobistych
-
Nagrania sądowe i ich transkrypcje