Skip to main content

Na czym polega umowa B2B? Jak ją skonstruować?

Na rynku pracy oprócz umów, które podlegają regulacjom przepisów KP, spotkać można również wiele innych, podobnych rozwiązań. Mowa tu m.in. o umowie zlecenie, umowie o dzieło i B2B. W naszym artykule zajmiemy się specyfiką tej ostatniej.

Czym jest umowa B2B?

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Nie ma przy tym znaczenia ich status — stronami mogą być zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i spółki prawa handlowego lub cywilnego. Umowa ta znacząco różni się więc od umowy o pracę — nie ma tu pracownika i pracodawcy, a jedynie dwa równorzędne podmioty, z których jeden wykonuje konkretne usługi, a drugi jest ich nabywcą. Rodzi to różnorodne skutki. Nie wszystkie są korzystne dla stron. Przykładowo zamawiający może obawiać się o ochronę ważnych dla siebie danych oraz o potencjalną konkurencję ze strony wykonawcy. Osoby, zainteresowane tym zagadnieniem, odsyłamy do artykułu "Zakaz konkurencji w umowach B2B - Jak skutecznie chronić biznes i unikać konfliktów?", który szczegółowo je omawia. Z kolei wykonawca zleceń nie jest w praktyce chroniony przez instrumenty, przewidziane w Kodeksie Pracy. Pomimo tego umowy B2B z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Dlaczego firmy chcą zawierać umowy B2B?

Z punktu widzenia zamawiającego najważniejszym atutem umowy B2B jest prostota rozliczeń: nie ma w tym wypadku konieczności ewidencjonowania czasu pracy, prowadzenia spraw kadrowych, odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy czy wykonywania badań lekarskich zatrudnianych pracowników — jedynym w zasadzie obowiązkiem jest terminowe regulowanie należności z tytułu wystawianych faktur.

Należy jednak pamiętać, że umowa B2B nie może zastępować umowy o pracę. Z tego względu warto — w razie jakichkolwiek wątpliwości — skonsultować jej konstrukcję z prawnikiem. Ofertę doradztwa tego typu znajdziemy np. na stronie, którą prowadzi Bogna Szyczewska, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem. Korzystanie z takich usług jest zalecane przez wielu specjalistów, bowiem ustalenie istnienia stosunku pracy pomiędzy stronami, które zawarły kontrakt B2B, wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Umowa B2B dlaczego warto?

Dlaczego umowa B2B może być korzystna z punktu widzenia zleceniobiorcy?

Również dla zleceniobiorcy umowa B2B może być korzystniejsza niż umowa o pracę. Z jego punktu widzenia najważniejszymi zaletami tego rozwiązania są:

  • Możliwość uzyskania wyższych dochodów. Fakt, że firma zlecająca może pozbyć się wielu uciążliwych dla siebie obowiązków, przekłada się zwykle na atrakcyjniejsze wynagrodzenie, oferowane w ramach kontraktów B2B.
  • Korzyści podatkowe. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może — w odróżnieniu od pracownika — wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób opodatkowania. Ponadto, jeżeli zdecyduje się ona np. na prowadzenie KPiR, może uwzględnić w wyliczeniach zobowiązania podatkowego koszty prowadzenia działalności (obniża to jego kwotę).
  • Elastyczność. Umowa B2B nie pozwala zleceniodawcy na kontrolowanie czasu pracy zleceniobiorcy. Ten ostatni ma więc zwykle pełną swobodę w wyborze dróg, które doprowadzą do osiągnięcia opisanych w kontrakcie rezultatów.

Ważną kwestią jest również możliwość zastosowania preferencyjnych stawek ZUS przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą (ma to oczywiście przełożenie na kwotę osiąganych przez zleceniobiorcę dochodów — jest ona znacząco wyższa).

Jak powinna być skonstruowana umowa B2B?

Umowa B2B, która ma spełnić swe zadania, powinna mieć odpowiednią konstrukcję. Warto zadbać, by zawierała ona:

  • Dokładne dane stron. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy co najmniej jedna z nich jest osobą prawną (np. spółką).
  • Oznaczenie przedmiotu umowy oraz miejsca i sposobu świadczenia usług. Trzeba przy tym pamiętać, że nie należy w niej umieszczać zapisów, nakładających na zleceniobiorcę obowiązek wykonywania działań w określonym miejscu i czasie (jest to cecha umowy o pracę). Zapisy kontraktu B2B mogą natomiast dotyczyć np. sposobu korzystania z maszyn i urządzeń zleceniodawcy.
  • Regulacje, dotyczące przeniesienia praw autorskich (jeżeli w ramach świadczonych usług powstaną utwory, które mogą podlegać ochronie w ich ramach).
  • Zakaz konkurencji w czasie obowiązywania umowy. Warto pamiętać, że możliwe jest rozszerzenie go na okres, następujący po zakończeniu kontraktu B2B (w takim wypadku zleceniodawca z zasady wypłaca zleceniobiorcy stosowną rekompensatę z tego tytułu).

Kontrakt B2B może też — a nawet powinien — opisywać formę i sposób zakończenia współpracy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że taki zawód jak beta reader istnieje. W sumie ...
Karol 5 miesięcy temu System EDI a System ERP
Pojęcie systemu ERP jest mi znajome. Znajomy korzysta z takiego oprogramowania w firmie i bardzo ...
Marcel 6 miesięcy temu Internetowy zakup zniczy
Zdecydowanie teraz Internet ułatwia nam wiele rzeczy! Właśnie między innymi rozkręcenie swojego biznesu :) Ten ...
Matylda 10 miesięcy temu Wizyta u Psychologa
Ostatnie lata uświadamiają nas, że chodzenie do psychologa to żaden wstyd. Ten temat staje się ...
Ostatnio przymierzam się do wyboru domu opieki dla bliskiej osoby z Alzheimera, muszę przyznać, że ...