Napady złości - kiedy trzeba szukać pomocy psychologicznej?
Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy złość. Irytujemy się, gdy coś nie idzie po naszej myśli. Nie potrafimy ukryć niezadowolenia, ponieważ ktoś jest dla nas niemiły lub co gorsza, właśnie jawnie i bezczelnie nas zlekceważył. Odczuwanie złości w reakcji na przeciwności, z którymi właściwie styka się każdy z nas, jest najzupełniej normalne. Istnieje całkiem zabawny aspekt tego tematu. Czasem denerwujące nas zachowanie napotykanych ludzi jest takie, a nie inne, ponieważ te osoby poległy w starciu z własnymi emocjami. Denerwujemy się, bo się denerwujemy, że się denerwujemy, ponieważ ludzie których napotykamy są nerwowi. Zaraz, zaraz... Masło maślane czy błędne koło? Wyrwijmy się zatem razem! Czasem samo uświadomienie sobie tego zaskakującego faktu może pomóc nad zapanowaniem nad swoimi emocjami. Istnieje jednak cienka granica pomiędzy zupełnie naturalnymi odczuciami będącymi odpowiedzią na docierające do nas bodźce, a wybuchem złości utrudniającym funkcjonowanie w społeczeństwie. Nawet jeżeli nasza reakcja jest w pełni uzasadniona i mieszcząca się w normach zachowań, to i tak nierzadko chcielibyśmy nauczyć się lepiej panować nad tą sferą naszego życia.
Wpływ braku kontroli emocji na nasze życie
Niekontrolowanie emocji może być poważną przeszkodą w utrzymywaniu pozytywnych relacji z ludźmi w miejscu pracy, członkami naszej rodziny czy przyjaciółmi. Bardzo często ludzie denerwują się za kierownicą. Przykłady można mnożyć w nieskończoność i z pewnością ten tekst każdemu czytelnikowi przywodzi na myśl kolejne stresujące sytuacje, których doświadczył we własnym życiu. Może nawet szybciej bije ci teraz serce? Denerwujesz się po raz drugi na samo wspomnienie przykrego zdarzenia? To niestety możliwe.
Co powinno nas zaniepokoić?
Sygnałem ostrzegawczym są zdarzenia w których reakcja jest zupełnie nieadekwatna do bodźca bądź mamy trudność z uspokojeniem się przez dłuższy czas po zaistnieniu stresującej sytuacji. Szczególnie alarmujące powinno być, jeżeli zdarza nam się myśleć o przykrym zdarzeniu w domu. Rozmyślasz i stresujesz się przed snem? Budzisz się w środku nocy myśląc o nieprzyjemnych wydarzeniach? To jest alarmujący symptom.
Różne reakcje na złość i stres
Skoro złość jest normalna i naturalna, to co może być powodem do podjęcia działań? Istotne jest to, JAK sobie radzimy ze złością. Czy potrafimy wziąć kilka głębokich wdechów i odegnać złe myśli? Może zapełniamy miskę kulkami zmiętego papieru i całą złość zamieniamy na energię potrzebną do wystrzelenia tych papierowych pocisków w stronę niewidzialnego przeciwnika? Wszystko, co pomaga się uspokoić bez negatywnych skutków dla kontaktów z ludźmi, jest godne rozważenia.
Kiedy udać się na terapię indywidualną?
W odpowiedzi na pytanie jak poradzić sobie z napadami złości na szczęście nie musisz liczyć tylko na własną inwencję! Jeżeli czujesz, że jest to problem który cię przerasta warto rozważyć rozwiązanie jakim jest terapia indywidualna. Czasem warto dać sobie pomóc przez wykwalifkowanego specjalistę. Jeśli mieszkasz na terenie województwa łódzkiego pomóc może Ci Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, jeśli mieszkasz w innej części Polski możesz też skonsultować się online. Współpraca z psychologiem może w krótkim czasie rozwiązać nasze problemy z którymi borykaliśmy się całe życie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
System EDI a System ERP
-
Trendy w stylizacji włosów
-
Czy warto spędzić urlop w Małopolsce?
-
Zadbaj o bezpieczeństwo rzeczy osobistych
-
Nagrania sądowe i ich transkrypcje
Najnowsze wpisy:
-
System EDI a System ERP
-
Trendy w stylizacji włosów
-
Czy warto spędzić urlop w Małopolsce?
-
Zadbaj o bezpieczeństwo rzeczy osobistych
-
Nagrania sądowe i ich transkrypcje